Zagraj w nowoczesnym kasynie online
– mówi Bartłomiej Krystyński z Działu Promocji uczelni, który prowadził wydarzenie. – Ponieważ 7 lipca publikowane są wyniki egzaminu maturalnego, naturalnie pojawił się także temat matury i razem z naszymi gośćmi wspominaliśmy ich matury i emocje, jakie towarzyszyły im w tym okresie. Kolejny zespół wyróżniony przez jury konkursu składał się dwóch studentów ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego – Joanny Skępiec i Piotra Wojciechowskiego oraz studentki Politechniki Krakowskiej – Wiktorii Kiełbasy. Wg oceniających przygotowana przez nich praca wyróżnia się kreatywnym podejściem do projektu ogrodu.
- Wszyscy są dziś uznanymi w świecie artystami – malarzami, także rysownikami, grafikami.
- Nabyć umiejętności cenione przez przyszłych pracodawców czy poznać kulturę i język innego kraju.
- Śliskie tory, wtargnięcie pieszego lub samochodu na drogę czy awaria tramwaju.
- Zawarta umowa zakłada także doradztwo naukowo-badawcze, konsultacje techniczno-technologiczne i ekspertyzy realizowane przez pracowników naukowych Politechniki Krakowskiej, a także wspólne organizowanie szkoleń, kursów i konferencji naukowych.
Kilkunastu innowatorów z PK ze wsparciem „Inkubatora Innowacyjności 4.0”
– Dlatego za tak ważny cel stawiamy sobie innowacyjne rozwiązania materiałowe, cechujące się niskoemisyjnością w procesie produkcji oraz wykorzystaniem surowców odpadowych, przy ograniczeniu stosowania surowców naturalnych. Budownictwo modułowe daje nowe możliwości zastosowania materiałów bezpiecznych dla środowiska. Pozwala także na przyspieszenie procesu produkcji i budowania budynków. Dziś, choćby dla odbudowy Ukrainy, domy modułowe mają przyszłość. Mogą być wytwarzane już teraz i z powodzeniem transportowane w całości po zakończeniu działań wojennych – mówi dyrektor Pichniarczyk. Aktywność naukowa studentów może przynieść także korzyści finansowe.
Małopolska Regionalna Grupa ds. Rozwoju Technologii Wodorowych obradowała na Politechnice Krakowskiej
Przykładami mogą być Barcelona, holenderskie Amersfoort i Łódź. W dyskusji nie zabraknie też wątków krakowskich, które poruszą rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. Andrzej Szarata, specjalista w zakresie inżynierii lądowej i transportu oraz Andrzej Łazęcki, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Klimatu Urzędu Miasta Krakowa. W dyskusji pojawi się też koncepcja Nowego Miasta. W dyskusji podczas MBA uczestniczyć plinko będą Carlos Marmolejo Duarte, architekt z ETSAB Barcelona, Micha de Haas, TU Delft, architekt miasta Almere, architekci Anna Aneta Tomczak, Robert Warsza oraz Sylwia Krzysztofik i Jakub Krzysztofik z 3D Architekci. W czasie tych dramatycznych wydarzeń Polacy dawali dowody solidarności z walczącymi o wolność Węgrami.
Pan Profesor był dla wielu z nas nie tylko wielce zasłużonym i cenionym Rektorem Politechniki Krakowskiej, ale również Kolegą, z którym łączyło nas wiele lat współpracy, wspólnych projektów, spotkań, rozmów. Śmierć tego wspaniałego, życzliwego i niezwykle szlachetnego Człowieka to niepowetowana strata dla całego środowiska akademickiego, tej pustki nie da się wypełnić. Zapamiętamy Profesora jako wybitnego naukowca, niezwykle twórczego i pracowitego dydaktyka, serdecznego przyjaciela środowisk akademickich, który swoją niespożytą energią budził powszechny szacunek i uznanie. W osobie Profesora utraciliśmy znamienitego człowieka, nauki polskiej o trudnych do przecenienia zasługach w dziedzinie architektury.
Agnieszka Wachowska, Zastępca Dyrektora Oddziału GDDKiA w Krakowie. Z ramienia Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej funkcję koordynatora pełni dr inż. Wyniki badań naukowcy opublikowali w czasopiśmie „Environmental Science and Pollution Research”. Teraz ich odkrycie zostało nagrodzone w Ogólnopolskim Plebiscycie Ekologicznym „Wspólna Zielona Przyszłość”. Gala rozdania nagród odbyła się 12 stycznia 2023 r. W kampusie Wóycickiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Znamy laureatów letniej edycji stypendiów z Własnego Funduszu Stypendialnego Politechniki Krakowskiej
Podczas inauguracji wręczono także nagrody za osiągnięcia naukowe. Nagrodę I stopnia imienia Profesora Zbigniewa Engela otrzymała dr inż. Monika Topa-Skwarczyńska z Katedry Biotechnologii i Chemii Fizycznej Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej za osiągnięcia naukowe w dziedzinie nauk podstawowych, w szczególności za pracę doktorską pt. „Synteza i badania nowych wysokowydajnych systemów fotoinicjujących dedykowanych do dentystycznych fotoutwardzalnych materiałów polimerowych”.
Projekty Politechniki Krakowskiej z finansowaniem z programu „Polska Metrologia”
– Mamy już zsyntezowanych 100 związków, docelowo opracujemy ich drugie tyle. Każda otrzymana cząsteczka będzie przebadana – w testach radioizotopowych – pod kątem powinowactwa z receptorem 5-HT7, czyli tego czy i jak się z nim wiąże. Mamy już wyłonioną szczególnie obiecującą pulę takich związków, które wykazują aktywność i są selektywne tylko do tego receptora – zdradza kierownik projektu. To ważne, bo nowe związki mają stać się składowymi leków celowanych, które uderzą w konkretne receptory komórek nowotworowych i zablokują szlaki komunikacyjne w nich. – Nowe związki projektujemy tak, by wykazywały powinowactwo tylko z konkretnym celem molekularnym i łączyły się wyłącznie z receptorem 5-HT7. Dzięki temu lek rzeczywiście będzie neutralizował guz nowotworowy, a nie uszkodzi zdrowych komórek – wyjaśnia Damian Kułaga.